- Szczegóły
- Kategoria: Rugby
Podstawowe zasady
Wszystkie odmiany rugby łączy kilka cech wspólnych. Jest to gra zespołowa, kontaktowa, rozgrywana (w podstawowych odmianach) na prostokątnym boisku, zakończonym z obu stron bramką w kształcie litery H i za nią polem punktowym. Celem gry jest zdobycie większej liczby punktów, które zdobywa się poprzez przyłożenia (położenie piłki na polu punktowym przeciwnika) lub kopnięcia na bramkę, które można wykonać z gry (tzw. drop gol), w ramach rzutu karnego bądź w ramach podwyższenia (dodatkowego kopnięcia, jakie otrzymuje drużyna po zdobyciu przyłożenia). Piłką, mającą owalny kształt, można grać zarówno nogą, jak i ręką. Podania ręką można wykonywać jedynie do tyłu. Szarżować można jedynie zawodnika posiadającego piłkę w sposób nie zagrażający jego zdrowiu, tj. zakazane są kopnięcia, ciosy, przerzucanie, atak powyżej barków. Cechą charakterystyczną są formacje, mające własne, dodatkowe zestawy przepisów, jak np. młyn.
- Szczegóły
- Kategoria: Rugby
Rugby (ang. Rugby football) – grupa sportów drużynowych o wspólnym pochodzeniu. Trzema najpopularniejszymi rodzajami rozgrywek są:
- Rugby union – piętnastoosobowy i najpopularniejszy wariant zarządzany przez World Rugby (dawniej IRB). W Polsce zwykle określenie „rugby” oznacza właśnie tę odmianę.
- Rugby 7 – zyskujący na popularności siedmioosobowy wariant rugby union, od 2016 r. dyscyplina olimpijska.
- Rugby league – trzynastoosobowa odmiana rozwijająca się samodzielnie od końca XIX stulecia, popularna przede wszystkim w Australii i Anglii.
Ponadto istnieją wersje bezkontaktowe (paryżanka, rugby TAG), plażowe, rugby na wózkach, rugby podwodne oraz z innymi liczbami zawodników (np. dość popularne w Azji Rugby 10).
- Szczegóły
- Kategoria: Rugby
Ubiór podstawowy w rugby
Strój zawodnika rugby jest bardzo bogaty w podstawowe, jak i dodatkowe elementy garderoby. Nie wystarczy koszulka z krótkim rękawkiem i pasujące do niej luźne spodenki, tak jak przyzwyczailiśmy się oglądać w większości sportów zespołowych. Aby zostać zawodnikiem rugby należy zaopatrzyć się w bardziej wymagający ubiór, który oprócz podstawowej koszulki i spodenek, uwzględnia również specjalną bieliznę, getry i oczywiście – buty. Każdy z elementów stroju do rugby musi zgadzać się z wymogami organizacji World Rugby, do 2014 roku znanej jako IRB – International Rugby Board.
Dodatkowe części stroju
Zawodnik rugby posiada przywilej umożliwiający mu rozbudowywanie swojego stroju o dodatkowe elementy. Pierwszym dodatkiem na jaki może sobie pozwolić jest elastyczny ochraniacz zabezpieczony w gumki oraz wiązania utrzymujące materiał w tym samym miejscu. Dzięki niemu mamy gwarancję skutecznej ochrony przed kontuzjami. Kolejnym elementem przysługującym każdemu zawodnikowi są nagolenniki, których jedynymi wymogami są grubość nie przekraczająca 0,5 mm na każdej warstwie oraz umiejscowienie pod getrami.
Następnym uzupełnieniem stroju są ochraniacze na barki i głowę, ich grubość nie może przekraczać 1 cm, powinny być wykonane z miękkiego materiału o gęstości maksymalnie 45kg/m3. Ochraniacz na staw kolanowy jest kolejną możliwością dla zawodnika rugby. Może być zakładany tylko pod getrami, sięgając maksymalnie do 1/3 kości piszczelowej.
Sportowiec nie powinien zapominać także o rękawiczkach, które nie mogą zakrywać jego palców. Ochraniaczu na zęby, a także bandażach i opaskach, które przydadzą się w razie niespodziewanych kontuzji, czy zranień.
Uzupełnienie dla zawodniczek rugby
Oprócz wyżej wymienionych elementów stroju, kobiety mogą wyposażyć się również w dodatkowe ochraniacze na klatkę piersiową. Warunkami, jakie koniecznie muszą zostać spełnione są, tak jak w przypadku pozostałych ochraniaczy: grubość do 1 cm, miękki materiał o gęstości do 45kg/m3.
Buty do rugby
Korki zawodnika powinny być okrągłe, solidnie przymocowane do buta. Obowiązkowo muszą wpasowywać się w normy brytyjskie lub w normy im odpowiadające. Odpowiednie wymiary korków:
Minimalna średnica podkładki 20 mm
Minimalna średnica wierzchołka 10 mm
Minimalna średnica u podstawy 13 mm
Maksymalna długość 18 mm
Strój zawodnika rugby jest jego nieodłączną częścią, która niezaprzeczalnie dodaje mu poczucia bezpieczeństwa, swobody oraz komfortu. Każdy zawodnik oraz aspirujący zawodnik powinien wyposażyć się w ubiór umożliwiający mu grę na pełnych obrotach bez obaw o niespodziewane obrażenia. W końcu lepiej zapobiegać, niż leczyć!